A szemtorna, vagyis a szemizmok edzése enyhítheti a szem fáradtságát, illetve szemszárazság esetén is hasznos lehet. Bár nem helyettesíti a szemüveg vagy a kontaktlencse viselését, hiszen nem gyógyítja meg a látásproblémákat (például a rövidlátást vagy a távollátást), de jótékony hatású lehet azok számára, akik sok időt töltenek számítógép előtt vagy olyan koncentrált munkát végeznek, ami a szem izmainak megerőltetéséhez vezethet.
Mikor érdemes szemtornát végezni?
Ha sok időt töltünk a monitorra vagy a telefonra meredve, érdemes naponta megtornáztatni a szemeket, hogy megelőzzük a szemfáradtságot, aminek leggyakoribb tünetei lehetnek az égő, irritált szemek, a gyengülő látás, a nyomásérzet a szemgolyók mögött, a homályos látás, illetve a fejfájás. Gyakori jelenség emellett a szemszárazság is, amin a képernyő előtt töltött idő tovább ront.
A legegyszerűbb és legjobban bevált gyakorlat, amellyel enyhíthetjük a szemfáradtságot, az úgynevezett 20-20-20-as szabály betartása: 20 perc képernyőnézés után tartsunk 20 másodperc szünetet, és fókuszáljunk 20 lábnyi, vagyis 6 méternyi távolságra lévő tárgyakra. Ha száraz szemmel küzdünk, ezt a gyakorlatot egészítsük ki egy negyedik lépéssel: 20 másodpercre csukjuk le a szemeket, hogy eloszlassuk a könnyfilmet a szemfelszínen.
Milyen gyakorlatok segítenek a szemizmok edzésében?
Már napi 10 perc szemtornával sokat tehetsz a látáskomfortért! Mutatunk 2 gyakorlatot, amelyeket érdemes rendszeresen elvégezni.
- Nézzünk jobbra, balra, fel és le, ezután pedig kössük össze a pontokat egy körré, és végezzünk szemkörzéseket. Ezt követően emeljük az egyik hüvelykujjunkat 10 centiméterre a szemek elé, fókuszáljunk rá, majd ismételjük meg a szemkörzést.
- Hüvelykujjunkat helyezzük 20-30 centiméterre a szemek elé, majd mozgassuk gyorsan ide-oda. Kövessük a mozgást a szemekkel, majd állítsuk meg az ujjat az arc előtt. Ezután tegyük le a kezet és továbbra is fókuszáljunk arra a pontra, ahol az előbb az ujjunk volt.
Emellett érdemes naponta néhányszor, ahányszor csak eszünkbe jut, tudatosan pislogni, aminek hatására cserélődik a könny és megújul a könnyfilm.
Hasznos tanácsok a szem egészségének megőrzéséért
A szemtorna mellett sok mindent tehetünk még szemeink egészségének megőrzéséért:
- Egy (maximum kettő) évente végeztessünk átfogó látásvizsgálatot, még akkor is, ha eddig nem észleltünk problémát. Sokaknak meg sem fordul a fejében, hogy korrekciós lencsékkel jobban látnának, megszűnhetnének bizonyos panaszaik.
- Védjük szemünket a káros UV-sugaraktól napszemüveggel, ami az UVA- és UVB-fényt is blokkolja.
- Az egészséges zsírokat és antioxidánsokat tartalmazó teli étrend segíthet megőrizni a szem egészségét. Fogyasszunk például sárgarépát, mivel ez a gyökérzöldség remek forrása az A-vitaminnak, ami nagyon fontos a szem egészsége szempontjából.
- Ha szemüvegre vagy kontaktlencsére van szükségünk, viseljük. A közhiedelemmel ellentétben a korrekciós lencsék viselése nem gyengíti a szemeket.
- Ha dohányzunk, fontoljuk meg a leszokást. A dohányzás hatással van az egész szervezetre, beleértve a szemeket is.
- A fertőzések elkerülése érdekében mossunk kezet, mielőtt a kontaktlencséhez nyúlunk, és ápoljuk megfelelően.
- Ha nem érintjük a szemeket piszkos kézzel, nem használunk régi sminket, és rendszeresen tisztítjuk a szemüvegek lencséjét, az segít távol tartani a baktériumokat a szemektől.
- Kerüljük a túl száraz levegőjű helyiségeket, használjunk párásítót, és ha szükséges, műkönnyet a szem nedvességének fenntartására.